Saskaņā ar Globālā Uzņēmējdarbības Monitoringa (Global Entrepreneurship Monitor – GEM) 2024/2025 ziņojumu Uzņēmējdarbības realitātes pārbaude, kas šonedēļ tika publiskots Bilbao, Spānijā, bailes no uzņēmējdarbības neveiksmes pieaug visā pasaulē. 49% aptaujāto 2024. gadā norādīja, ka viņi neuzsāks uzņēmējdarbību, baidoties, ka tā varētu izgāzties, salīdzinot ar 44% 2019. gadā. Turklāt uzņēmējiem nav skaidrības par mākslīgā intelekta vietu uzņēmumos. Aptaujā piedalījās vairāk nekā 150 000 respondentu no 50 dažādām ekonomikām visā pasaulē.
Latvijas uzņēmējdarbības vides vērtējums 2024. gadā
Latvijā dati atspoguļo līdzīgu tendenci ar pieaugošu vilcināšanos uzsākt uzņēmējdarbību bailēs no neveiksmes. GEM 2023/2024 Pasaules ziņojums uzsver, ka uzņēmējdarbības izglītība Latvijā joprojām tiek uztverta kā nepilnīga, arī nacionālie uzņēmējdarbības eksperti novērtē izglītības un apmācību programmu kvalitāti kā zemu. Tas norāda uz nepieciešamību pēc papildu atbalsta un uzlabojumiem uzņēmējdarbības ekosistēmā Latvijā, gan izglītības, gan politikas jomā, lai veicinātu lielāku uzticību potenciālo uzņēmēju vidū. Šo trūkumu novēršana ir būtiska, lai radītu atbalstošāku vidi jauniem uzņēmumiem Latvijā.
2024. gadā nacionālie eksperti novērtēja Latvijas uzņēmējdarbības vidi kā nedaudz virs apmierinošas, ar Nacionālā uzņēmējdarbības konteksta indeksu (NECI) 5,1, kas ir nedaudz vairāk nekā 5,0 iepriekšējā gadā, ierindojot Latviju 14. vietā. Tomēr attiecībā uz valdības politiku un uzņēmējdarbības finansējumu, Latvija joprojām atpaliek gan no Lietuvas, gan Igaunijas.
Uzņēmējdarbības aktivitātes pārskats Latvijā
2024.gadā katrs piektais Latvijas pieaugušais norādīja uz mājsaimniecības ienākumu samazināšanos, kas ir neliels pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Līdzīgs cilvēku skaits, proti, katrs piektais, plāno uzsākt uzņēmējdarbību nākamo trīs gadu laikā, kas arī ir neliels pieaugums salīdzinājumā ar 2023. gadu.
Uzņēmējdarbības popularitāte ir salīdzinoši augsta, jo gandrīz puse pieaugušo zina kādu, kurš nesen uzsācis savu uzņēmējdarbību. Vairāk nekā puse pieaugušo uzskata, ka viņiem ir nepieciešamās prasmes vai pieredze, lai uzsāktu savu uzņēmējdarbību. Tomēr tikai divi no pieciem redz labas iespējas vietējā tirgū. No tiem, kuri redz iespējas, gandrīz puse tās neizmantos bailēs no uzņēmējdarbības neveiksmes.
Mākslīgā intelekta (MI) pieņemšanas nozīme
Neskatoties uz pieaugošo izpratni, Latvija tomēr joprojām atpaliek no daudzām citām ekonomikām attiecībā uz mākslīgā intelekta pieņemšanu. Salīdzinājumā ar vadošajiem tirgiem, kur vairāk nekā 50% uzņēmēju uzskata, ka mākslīgajam intelektam būs izšķiroša nozīme viņu biznesā, Baltijas reģions joprojām ir piesardzīgs.
Ziņojums atklāj, ka 20% jauno uzņēmēju Latvijā uzskata MI par ļoti svarīgu savu biznesa darbību nodrošināšanai nākamo trīs gadu laikā. Esošo uzņēmumu īpašnieki MI novērtē pat zemāk, proti, 14% no esošajiem uzņēmumu īpašniekiem uzskata MI par svarīgu biznesā. Šī tendence norāda, ka MI loma uzņēmējdarbības inovācijās, visticamāk, paplašināsies, jo jaunāki un elastīgāki uzņēmumi integrēs MI savās stratēģijās.
Mākslīgais intelekts mazām valstīm paver iespēju strauji palielināt konkurētspēju, veicinot inovācijas un optimizējot dažādus procesus. Tā efektīva izmantošana var veicināt ilgtspējīgu ekonomisko izaugsmi un nostiprināt Latvijas pozīcijas globālajā tirgū. Tāpēc ir būtiski, lai Latvijas uzņēmēji aktīvāk un mērķtiecīgāk izmantotu MI tehnoloģiju piedāvātās iespējas, uzsver pētniece Marija Krūmiņa, kas analizējusi Latvijas datus.
Par Global Entrepreneurship Monitor (GEM)
GEM ir starptautisks pētniecisks projekts, kas jau 26 gadus atspoguļo uzņēmēju uzskatus, motivāciju un uzņēmējdarbības nacionālo kontekstu. Datus par uzņēmējdarbības attīstību Latviju apkopo un analizē Stockholm School of Economics in Riga (SSE Riga) un Baltijas Starptautiskais ekonomisko politikas pētījumu centrs (BICEPS), sadarbojoties ar SKDS.
GEM ziņojums pieejams šeit:
https://www.gemconsortium.org/reports/latest-global-report