Galvenās tendences, kas 2025. gadā var ietekmēt Ziemeļamerikas kokrūpniecību

LMSP apkopojums no Ziemeļamerikas informācijas vietnēm | 20.02.2025

Kā jau redzam, krasās pārmaiņas ASV politikā atstāj ietekmi arī uz koksnes tirgus situāciju Ziemeļamerikā. Pēc ļoti svārstīga perioda 2024. gads tirgū iezīmējās ar ierobežotāku pieprasījumu un zemākām cenām, īpaši skujkoku zāģmateriālu segmentā. Pēdējos divos gados, samazinoties jaudām, ASV tika slēgtas kokmateriālu ražotnes, kuru ražošanas apjomi pārsniedza 5 miljardus dēļu pēdu (1000 BBF = 2,359 kbm). Tas, protams, liecināja par lielajām problēmām, ar kurām saskaras nozare. Savukārt, kokskaidu plātņu rūpnīcas saglabāja augstāku produkcijas pieprasījumu, kas ļāva uzturēt cenas virs līmeņa, kāds tas bija pirms pandēmijas. Ziemeļamerikā joprojām ekonomikas rādītājus salīdzina ar “pirms” un “pēc” pandēmijas periodu.

Mainīgie ekonomiskie apstākļi, pārmaiņas tirdzniecības politikā un piedāvājuma ierobežojumi norāda, ka 2025. gads gaidāms daudz aktīvāks un pārsteigumiem bagātāks. Kas ir tie faktori, kas turpmākajos 2025. gada mēnešos varētu ietekmēt kokmateriālu tirgus situāciju Ziemeļamerikā?

Procentu likmes samazināšanās, kas veicinās pieprasījumu pēc mājokļiem

Hipotēku procentu likmes trajektorija ASV joprojām ir noteicošais faktors mājokļu tirgus sektorā. Tā kā māju pircējus uztrauc finansiālās situācijas nestabilitāte, procentu likmju samazināšanās varētu sniegt tik ļoti nepieciešamo un gaidīto stimulu mājokļu celtniecībai un arī remontdarbiem. Gaidāms, ka, mazinoties inflācijas spiedienam un kļūstot skaidrākai ASV jaunās administrācijas politikai, vērtspapīru tirgi stabilizēsies, samazinot arī aizņēmumu izmaksas.

Lai gan makroekonomiskie rādītāji joprojām ir spēcīgi, darba tirgus “atdzišana” varētu mudināt ASV Federālo rezervju sistēmu koriģēt savu nostāju, lai atbalstītu tautsaimniecības izaugsmi. Turklāt hipotēku kredītu procentu likmju starpību samazināšanās varētu vēl vairāk mazināt finansēšanas šķēršļus būvniekiem un mājokļu īpašniekiem. Šīs norises, visticamāk, radīs labvēlīgāku vidi kokmateriālu pieprasījumam, īpaši tas sakāms par vienģimeņu mājokļu būvniecību.

Sagaidāms neliels kokmateriālu patēriņa pieaugums

Neraugoties uz joprojām pastāvošajām finanšu pieejamības problēmām, 2024. gadā vienģimeņu mājokļu segmentā bija vērojama stabilitāte. Būvnieki paļāvās arī uz dažādiem klientu piesaistes pasākumiem, lai saglabātu pārdošanas apjomus. Nākotnē tiek prognozēts mērens vienģimenes māju celtniecības pieaugums, sasniedzot aptuveni 1,14 miljonus vienību. Savukārt, daudzdzīvokļu mājokļu būvniecība ASV joprojām būs lēnāka saistībā ar finansējuma problēmām joprojām augsto likmju dēļ.

Remonta un pārbūves (R&R) sektoru ierobežo augstās kredītu izmaksas un patērētāju tēriņu paradumu maiņa. Uzlabojoties ekonomiskajiem apstākļiem, šī gada otrajā pusē tiek sagaidīta pakāpeniska situācijas uzlabošanās. Kopumā tiek prognozēts, ka zāģmateriālu, konstrukciju paneļu un citu materiālu patēriņš ASV 2025. gadā palielināsies par 2-3%, tādējādi mainot iepriekšējo gadu lejupslīdes tendences pozitīvākā virzienā.

Lielāki ASV nodokļi radīs spiedienu uz Kanādas kokmateriālu importu

Kanādas kokzāģētavas jau ir saskārušās ar vēl lielākām finansiālām grūtībām, ko papildus saasina pieaugošie tirdzniecības ierobežojumi. ASV nodokļi Kanādas skujkoku zāģmateriāliem 2024. gadā pieauga no 8,1% līdz 14,5%, samazinot ražotāju peļņas rādītājus. Šogad gaidāma turpmāka tarifu paaugstināšana. Saskaņā ar aplēsēm nodokļi varētu sasniegt 30% – augstāko līmeni kopš pēdējās vienošanās par skujkoku zāģmateriāliem 2015. gadā.

Pieaugošās izmaksas, visticamāk, piespiedīs vēl vairāk samazināt ražošanas jaudas Kanādā, tādējādi krītoties kokmateriālu eksportam uz ASV un paaugstinot cenas arī iekšzemes tirgū. Turklāt ASV jaunās administrācijas plānotās izmaiņas tirdzniecības politikā varētu ieviest papildu šķēršļus, kas krasi palielinās tirgus nenoteiktību Ziemeļamerikas kokmateriālu ražotājiem.

Plātņu ražotnēm jāsaglabā klientu uzticība

Atšķirībā no zāģmateriālu sektora, plātņu ražotāji ir efektīvi pārvaldījuši savas produkcijas piedāvājumu tirgū, novēršot krasas cenu izmaiņas. Konstrukcijas materiālu tirgū 2024. gadā tika atvērtas divas lielas ražotnes, bet 2025. gadā netiek prognozēta nozīmīga jaunu šī segmenta rūpnīcu atklāšana. Piedāvājums, visticamāk, saglabāsies līdzsvarā ar pieprasījumu, saglabājot stabilu cenu līmeni.

Pēc 2022.-2023. gada ražošanas apjoma samazināšanās skaidu plātņu un MDF plātņu ražotāji ir izvēlējušies piesardzīgāku pieeju. Tā kā krājumu līmenis joprojām ir zems, rūpnīcām nav lielas motivācijas strauji kāpināt ražošanu, saglabājot cenu dinamiku stabilu visu gadu.

Paredzams, ka zāģmateriālu cenu svārstības palielināsies

Pagājušajā gadā zāģmateriālu un plātņu tirgos bija vērojamas samērā noturīgas cenu izmaiņas, ja salīdzina rādītājus pa nedēļām,– tas būtiski atšķiras no ekstremālajām svārstībām, kuras bija vērojamas pandēmijas laikā. Tomēr gaidāms, ka 2025. gadā cenu svārstības palielināsies sakarā ar zāģmateriālu piedāvājuma samazināšanos, pieprasījuma atjaunošanos un pastāvīgo politisko nenoteiktību.

Lai gan pandēmijas laika nestabilitātes atgriešanās ir maz ticama, kokrūpniecības nozarei būtu jāsagatavojas lielākai tirgus tendenču atkarībai no cenu svārstībām. Tādi faktori kā rūpnīcu slēgšana, tirdzniecības konflikti un izmaiņas mājokļu jomā, iespējams, veicinās daudz svārstīgāku cenu veidošanas vidi salīdzinājumā ar 2023.-2024. gadā novērotajām visai mērenajām tendencēm.

Pievienot komentāru